Warren Platner fåtöljer Knoll

Warren Platner fåtöljer Knoll
Warren Platner fåtöljer Knoll
Warren Platner fåtöljer Knoll
Warren Platner fåtöljer Knoll
Warren Platner fåtöljer Knoll
Warren Platner fåtöljer Knoll
Warren Platner fåtöljer Knoll
Warren Platner fåtöljer Knoll
Warren Platner fåtöljer Knoll
Warren Platner fåtöljer Knoll
Warren Platner fåtöljer Knoll
Warren Platner fåtöljer Knoll
Warren Platner fåtöljer Knoll
Warren Platner fåtöljer Knoll
Warren Platner fåtöljer Knoll
Warren Platner fåtöljer Knoll

Klubbat för:

56 000 SEK

Utropspris

20 000 SEK

WARREN PLATNER, "Platner", fåtöljer, 4 st, Knoll international, USA, formgivna 1962, ståltråd, stoppad sits och rygg klädda i brunt tyg, höjd, 76 cm

LITTERATUR: Jämför Sembach, Leuthäuser, Gössel, Möbeldesign under 1900-talet, Taschen 1990, s. 170 samt Charlotte & Peter Fiell, 1000 chairs, Taschen 1997, s.400 - 401

PROVENIENS: Vandrarhemmet Den Röda Båten Mälaren

Den Röda Båten Mälaren är en gammal Götakanalångare. Byggd 1914 vid Sjötorps varv, för Ångfartygs AB Sätra. Hon har gått med styckegods, varit logementsfartyg och från 70-talet och framåt har hon fungerat som vandrarhem på Södermalm i Stockholm.

1973 tog Ludwig O. Metz (Född i Hamburg) över båten Mälaren och har sedan dess drivit och utvecklat vandrahemsverksamheten. Nu, efter 46 år, är Ludwigs livsverk sålt, och den stora samlingen av föremål, främst Nautica, från den Röda Båten Mälaren ska säljas.

Viss korrosion, blekta

635748

2019-04-18