Halssmycke allmoge
Klubbat för:
1 900 SEK
Schätzwert
2 000 SEK
Beschreibung
HALSSMYCKE, delvis förgyllt troligen låghaltigt silver, allmoge, troligen 1800-tal, 4-radigt smycke med ärtlänkar med kulformad dekor samt kläppar med hjärtformad dekor, kistlås med blomsterdekor, längd ca 41 cm, vikt ca 60 g
Zustandsbeschreibung
Åldersrelaterat slitage. Kistlås med baksidigt monogram. Saknar märkning.
635988
2019-04-28