Carl Gyllenborg oljemålning

Carl Gyllenborg oljemålning
Carl Gyllenborg oljemålning
Carl Gyllenborg oljemålning
Carl Gyllenborg oljemålning

Klubbat för:

1 200 SEK

Utropspris

2 000 SEK

CARL GYLLENBORG (1924-2014): "Construction alogic", signerad och daterad a tergo Carl Gyllenborg 55, olja på duk, bildyta ca 72x116 cm

Historik: Som konstnär var Carl Gyllenberg medlem i konstnärsgruppen Realites Nouvelles i Paris på 1950-talet där abstrakt konst var det primära (Källa Lidingösidan.se)

636013

2019-04-19