Vicke Lindstrand vas Upsala Ukeby

Klubbat för:

3 000 SEK

3 000 SEK

VICKE LINDSTRAND (1904-1983), vas, Upsala Ekeby, i produktion 1944-48, dekor av fem apor i brunt mot ljusgul fond, signerad Vicke på fotklacken samt stämpelmärkt EKEBY 352 V.L, höjd 31 cm

Några smärre fotnagg på fotringen

636111

2019-04-24