Thomas Fränninges vilstol Drake för IKEA
Klubbat för:
8 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
IKEA, Thomas Fränninges, vilstol, 1970-tal, "Drake", vilstol,glasfiberarmerad polyesterstomme med fastsydd manchsterdyna, stålrörsunderrede, längd ca 165 cm
Ingår i temaauktion IKEA
HISTORIK
Ur IKEAS kampanj "framtidens möbelmaterial plast!"
LITTERATUR
Modellen avbildad: Siesing, Andreas, Svenska möbler: folkhemsform i ull, jakaranda, furu och bok: 1949-1970, Atlantis, Stockholm, 2015, s. 321
"Modellen Drake är en av de mest sällsynta IKEA-möblerna från 1970-talet"
636363
2019-05-12