Thomas Fränninges vilstol Drake för IKEA

Klubbat för:

8 000 SEK

Utropspris

10 000 SEK

IKEA, Thomas Fränninges, vilstol, 1970-tal, "Drake", vilstol,glasfiberarmerad polyesterstomme med fastsydd manchsterdyna, stålrörsunderrede, längd ca 165 cm

Ingår i temaauktion IKEA

HISTORIK
Ur IKEAS kampanj "framtidens möbelmaterial plast!"

LITTERATUR
Modellen avbildad: Siesing, Andreas, Svenska möbler: folkhemsform i ull, jakaranda, furu och bok: 1949-1970, Atlantis, Stockholm, 2015, s. 321
"Modellen Drake är en av de mest sällsynta IKEA-möblerna från 1970-talet"

636363

2019-05-12