László Holló speglar kornisch

László Holló speglar kornisch
László Holló speglar kornisch
László Holló speglar kornisch
László Holló speglar kornisch
László Holló speglar kornisch
László Holló speglar kornisch
László Holló speglar kornisch
László Holló speglar kornisch
László Holló speglar kornisch
László Holló speglar kornisch
László Holló speglar kornisch
László Holló speglar kornisch

Klubbat för:

2 000 SEK

Utropspris

2 500 SEK

LÁSZLÓ HOLLÓ (f. 1945-, Ungern):(3): Speglar respektive kornisch, dekormåleri med blomster, kornisch signerad och daterad 89, mått speglar ca 76x49 respektive ca 73x49, kornisch höjd ca 26x184x14 cm

László Holló föddes 1945 i byn Jászdozsa. Byn med anor från 1400-talet ligger norr om den ungerska pustan. Föräldrarna, bägge konstnärer, arbetade med målningar och snickerier i ungersk folklorestil. De höll även i kurser för blivande konstnärer.

År 1930 öppnade familjen Holló sin första verkstad. Redan på 40-talet blev de kända utanför Ungerns gränser genom export till USA.

László Holló har studerat vid etnografiska fakulteten i Budapest. Hans stil grundar sig på sydungersk och transylvanisk tradition, samtidigt som han har utvecklat sin egen stil.

Hans möbler har fått flera utmärkelser och László Holló har själv tilldelats den högsta utmärkelsen för konsthantverkare i Ungern.
Hans verk finns att se på museet för konsthantverk i Budapest.

636376

2019-04-20