Skål på for Persien
Klubbat för:
750 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SKÅL på fot Persien, 11/1200-tal, oktagonal, turkosglaserad, utsidan med reliefdekor i paneler föreställande parställda sfinxer och djur, under panelerna löpande bård med djur, höjd ca 14 cm
PROVENIENS: Inköpt på AB Stockholms Auktionsverks kvalitetsauktion
LITTERATUR: Jmf snarlik Arthur Lane, Early Islamic Pottery, London 1967, pl. 42,
Extensiva skador och lagnigar
636461
2019-04-20