Skål på for Persien

Skål på for Persien
Skål på for Persien
Skål på for Persien
Skål på for Persien
Skål på for Persien
Skål på for Persien
Skål på for Persien
Skål på for Persien
Skål på for Persien
Skål på for Persien
Skål på for Persien
Skål på for Persien

Klubbat för:

750 SEK

Utropspris

1 500 SEK

SKÅL på fot Persien, 11/1200-tal, oktagonal, turkosglaserad, utsidan med reliefdekor i paneler föreställande parställda sfinxer och djur, under panelerna löpande bård med djur, höjd ca 14 cm
PROVENIENS: Inköpt på AB Stockholms Auktionsverks kvalitetsauktion
LITTERATUR: Jmf snarlik Arthur Lane, Early Islamic Pottery, London 1967, pl. 42,

Extensiva skador och lagnigar

636461

2019-04-20