Miniatyr ur Karl Asplunds samling

Klubbat för:

7 400 SEK

Utropspris

4 000 SEK

CATHARINA CHRISTINA ÅLENNING-KREY (1746-1790): Venus födelse, signerad daterad verso Catarina Christina Ålenning Ao 1770, gouache på papp, monterad i brännförgylld mässingsram med fasettslipat glas, 12 x 17 cm

PROVENIENS: Fil. dr. Karl Asplund (1890-1978), Stockholm

Catharina Christina Ålenning-Krey, född 26 november 1746 och död 1 september 1790 i Stockholm. Hon var dotter till guldsmeden Carl Ålenning och Wendela Howenschöld och var miniatyrmålare och gravör. 1784 gifter hon sig med fältläkaren och assessorn Fredric Krey.

Ställvis färgbortfall

636636

2019-06-12