Miniatyr ur Karl Asplunds samling
Klubbat för:
2 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
MINIATYRMÅLNING, Sverige 1700-talets första hälft, Carl Gustaf Cronhiorts art, porträtt av högreståndskvinna klädd i gul klänning och rosa mantilj, gouache på papp, senare monterad i 18 k guld med fasettslipat glas, 3,5 x 3 cm
PROVENIENS: Fil. dr. Karl Asplund (1890-1978), Stockholm
Bakgrunden med ställvis slitage
636645
2019-06-12