Miniatyr ur Karl Asplunds samling

Klubbat för:

2 400 SEK

Utropspris

3 000 SEK

MINIATYRMÅLNING, Sverige 1700-talets första hälft, Carl Gustaf Cronhiorts art, porträtt av högreståndskvinna klädd i gul klänning och rosa mantilj, gouache på papp, senare monterad i 18 k guld med fasettslipat glas, 3,5 x 3 cm

PROVENIENS: Fil. dr. Karl Asplund (1890-1978), Stockholm

Bakgrunden med ställvis slitage

636645

2019-06-12