Porslin, Kina 1700-/1800-tal

Porslin, Kina 1700-/1800-tal
Porslin, Kina 1700-/1800-tal
Porslin, Kina 1700-/1800-tal
Porslin, Kina 1700-/1800-tal
Porslin, Kina 1700-/1800-tal
Porslin, Kina 1700-/1800-tal
Porslin, Kina 1700-/1800-tal
Porslin, Kina 1700-/1800-tal
Porslin, Kina 1700-/1800-tal
Porslin, Kina 1700-/1800-tal
Porslin, Kina 1700-/1800-tal
Porslin, Kina 1700-/1800-tal

Klubbat för:

500 SEK

Utropspris

1 200 SEK

PORSLIN, Kina 1700-/1800-tal, 3 delar, tekopp med fat, Qianlong (1736-1795), dekor i famille rose, höjd 4,5 cm, bojan med handmålad dekor i blått, 1800-tal, höjd ca 18 cm, penselställ med handmålad polykrom dekor av blommor, 1800-tal, höjd ca 5 cm

Koppen med spricka och nagg, bojanen med glasyrmistor

636689

2019-04-22