Terrin Marieberg
Klubbat för:
19 000 SEK
15 000 SEK
TERRIN med LOCK, Marieberg, J. E. Ehrenreichs period 1758-1766, fajans, vitglaserad och polykromt målad dekor av blommor, vid hänklarna groteska ansikten samt knopp i form av fågel, märkt MB samt E, höjd ca 24 samt 42x30
Proveniens: Friherrliga ätten Hermelin
Omfattande lagningar och sprickor, nagg och retusch på knoppen, nagg, slitage
636702
2019-04-22