Miniatyr ur Karl Asplunds samling
Klubbat för:
3 400 SEK
Utropspris
2 500 SEK
MINIATYRMÅLNING, 1600-tal, porträtt av ung högreståndskvinna klädd i svart klänning med spetskrage, gouache på pergament, baksidan med äldre inventarienummer, senare monterad i 18 k guld med fasettslipat glas, 3 x 2,5 cm
PROVENIENS: Fil. dr. Karl Asplund (1890-1978), Stockholm
636703
2019-06-12