Miniatyr ur Karl Asplunds samling

Klubbat för:

2 400 SEK

Utropspris

3 000 SEK

LORENTZ SPARRGREN (1763-1828): porträtt av man klädd i mörkblå rock med hög krage och vit halsduk, gouache på elfenben, senare monterad i ram av 18 k guld och boett i förgyllt silver, 4,8 x 3,9 cm

PROVENIENS: Fil. dr. Karl Asplund (1890-1978), Stockholm

636721

2019-06-12