Miniatyr ur Karl Asplunds samling
Klubbat för:
2 400 SEK
Utropspris
2 000 SEK
MINIATYRMÅLNING, England 1700-talets andra hälft, Richard Cosways art, porträtt av herre klädd i vit skjorta, väst och blå rock, gouache på elfenben, baksidan med initialer JGB, monterad i förgylld mässing, 4 x 3 cm
PROVENIENS: Greve riksheraldiker Adam Lewenhaupt (1861-1944), Stockholm
Fil. dr. Karl Asplund (1890-1978), Stockholm
Övre kanten med mindre nagg, förgyllning med slitage
636733
2019-06-12