Stockholm efter Braun-Hogenberg

Klubbat för:

1 900 SEK

Schätzwert

1 500 SEK

Beschreibung

STOCKHOLM. BRAUN, GEORG - HOGENBERG, FRANS (EFTER). Stockholm. 2 vyer på samma blad.
Troligen 1700-tal.
Graverad plansch visande två vyer av Stockholm på 1500-talet. Ca 315 x 455 mm. (plåtkant).
Planschen ca 1 cm mindre än vad Stockholm av Braun-Hogenberg brukar vara.

Zustandsbeschreibung

Mittveck bruntonat, fläckar, veckat blad. Planschen i mindre format än vad Stockholm av Braun-Hogenberg brukar vara.

636739

2019-04-20