Miniatyr ur Karl Asplunds samling
Klubbat för:
5 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
MINIATYRMÅLNING, 1600-talets andra hälft, porträtt av ung man klädd i svart med broderad krage, oljemålning i öppningsbar medaljong av silver, utformad som en riksdaler med ärkehertig Sigismund Franz av Habsburg (1630-1665) med årtal 1665, diameter 4 cm
PROVENIENS: Fil. dr. Karl Asplund (1890-1978), Stockholm
Retuscher
636758
2019-06-12