Miniatyr ur Karl Asplunds samling

Klubbat för:

5 000 SEK

2 000 SEK

MINIATYRMÅLNING, 1600-talets andra hälft, porträtt av ung man klädd i svart med broderad krage, oljemålning i öppningsbar medaljong av silver, utformad som en riksdaler med ärkehertig Sigismund Franz av Habsburg (1630-1665) med årtal 1665, diameter 4 cm

PROVENIENS: Fil. dr. Karl Asplund (1890-1978), Stockholm

Retuscher

636758

2019-06-12