Miniatyrer ur Karl Asplunds samling

Klubbat för:

3 200 SEK

Utropspris

2 500 SEK

MINIATYRER, 3 st., SILHUETT, 1700-talets andra hälft, mot bakgrund av mörkblått vax, föreställande greve Adolph Fredric Lewenhaupt (1745-1791), monterad i förgylld mässing, 3,5 x 3 cm, ERNST JOHAN MELLIN (1674-1746) tillskriven: pastoralt insjölandskap med fiskare i förgrunden, gouache på papper, monterad i mässing, diameter 3 cm, OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, 1800-talets början, porträtt av ung kvinna klädd i vit klänning, gouache på elefenben, omonterad, 2,8 x 1,8 cm

PROVENIENS: Fil. dr. Karl Asplund (1890-1978), Stockholm

Siluettens baksida lös och med skador

636872

2019-06-12