Miniatyr ur Karl Asplunds samling
Klubbat för:
2 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
MINIATYR, Indien 1800-talets tredje kvartal, Company School, motiv av Taj Mahal, Agra, gouache på pärlemor, monterad i förgylld mässing, 5 x 6,3 cm, medföljer dokumentation där miniatyren uppges vara utförd av en artist i Delhi 1866
PROVENIENS: Fil. dr. Karl Asplund (1890-1978), Stockholm
636883
2019-06-12