Brosch i form av en fluga
Klubbat för:
3 200 SEK
Utropspris
2 500 SEK
BROSCH, 18 k guld, Frankrike, sannolikt 1800-talets slut, i form av en fluga med två korall kulor, en på huvudet och en på bröstkorgen, briljantslipade diamanter på ögonen, totalt ca 0.02 ct, vingarna med svart emalj dekor på venerna, längd ca 3 cm, totalvikt ca 5.8 g
Bruksslitage, mindre förlust av emalj dekor, en mindre nagg i korall kulan på huvudet
636899
2019-04-23