Meissen Lökmönstret
Klubbat för:
2 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
MEISSEN, "Lökmönstret", 24 dlr., porslin, Tyskland, 1900-talets första hälft, dekor i blått, med gallerkant, bestående av: 3 mattallrikar, 2 förrättstallrikar, 14 assietter, 2 korgfat, sockerskål, mjölkkanna samt kaffekanna, mattallrikens diameter ca 24 cm
Vissa delar med metallomfattning för upphängning, slitage, nagg, några delar 3:e sortering
636959
2019-04-22