Goya

Goya
Goya
Goya
Goya
Goya
Goya
Goya
Goya
Goya
Goya

Klubbat för:

1 600 SEK

Utropspris

2 000 SEK

ÄLDRE GRAFIK (4) bla FRANCISCO DE GOYA (Spanien, 1746-1828), Tanto Y Mas (Even worse), Plate 22 of Los Desastres de La Guerra (The Disasters of War), torrnål och kopparstick, bildmått ca 12,5x20 cm, senare avdrag
LITTERATUR: Harris No 142 III
PROVENIENS: Påskrift, daterad 1950 samt stämpel på baksidan,
GOYA , "Tan bárbara la Seguridad como el Delito" (´The Little Prisoner´) Ur Gazette des Beaux-Arts, Imp. Delâtre, Paris, vol. 22, Paris,.etsning, ca 10,5x8,5 cm, senare avdrag,
Övriga blad: "Väderkvarn", kopparstick, ca 11x16 cm, "Byggnader", signerad, etsning, ca 19x15 cm,

1 ramad, 3 oramade, gulnader

637000

2019-04-23