Kanna fajans 1700-tal
Klubbat för:
1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
KANNA med lock, 1700-tal, sannolikt Holland, fajans, bukig form med spiralvriden godronnering, flätad hänkel, kinesiserande dekor i blått och vitt, lock i tenn, daterat 1780, höjd ca 25 cm
Mindre lagning vid mynning, krackelad glasyr
637054
2019-04-24