Design Bernard Rooke Modern Keramik
Klubbat för:
1 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BORDSLAMPOR, 1 par, design Berhard Rooke, glaserat stengods, 1970-tal, en signerad Rooke, glaserat stengods, höjd inklusive medföljande skärm ca 44 cm
HISTORIK: Bernard Rooke utbildade sig vid Ipswich School of Art och vid Goldsmiths College, London.I slutet av 1960-talet öppnade han verkstad i Victorian Mill där även hans söner blev delaktiga i produktionen. Bernard Rooke finns representerad på ett flertal muséer bland andra Röhsska Museet och Victoria & Albert, London.
637072
2019-04-21