Design Bernard Rooke Modern Keramik

Klubbat för:

1 300 SEK

Utropspris

2 000 SEK

BORDSLAMPOR, 1 par, design Berhard Rooke, glaserat stengods, 1970-tal, en signerad Rooke, glaserat stengods, höjd inklusive medföljande skärm ca 44 cm

HISTORIK: Bernard Rooke utbildade sig vid Ipswich School of Art och vid Goldsmiths College, London.I slutet av 1960-talet öppnade han verkstad i Victorian Mill där även hans söner blev delaktiga i produktionen. Bernard Rooke finns representerad på ett flertal muséer bland andra Röhsska Museet och Victoria & Albert, London.

637072

2019-04-21