Samling polletter
Klubbat för:
1 700 SEK
3 000 SEK
SAMLING POLLETTER. 115 st. polletter av vit- och gulmetall, några för gas, men övervägande Nya Ångslupsbolaget respektive Stockholms Ångslups Aktiebolag, 1800- och 1900-tal, i plastfickor, delvis med handskrivna lappar med beskrivningar, svart ringpärm (Lembit myntalbum).
Nya Ångslupsbolaget startades 1857 för trafik mellan Röda Bodarna och Riddarhusgränd. Stockholms Ångslup
AB bildades 1863 genom sammanslagning av flera mindre bolag. Waxholmsbolaget köpte bolagets kvarvarande båtar 1970.
Se text!
637256
2019-04-26