Matservis Rörstrand

Matservis Rörstrand
Matservis Rörstrand
Matservis Rörstrand
Matservis Rörstrand
Matservis Rörstrand
Matservis Rörstrand
Matservis Rörstrand
Matservis Rörstrand
Matservis Rörstrand
Matservis Rörstrand
Matservis Rörstrand
Matservis Rörstrand
Matservis Rörstrand
Matservis Rörstrand

Klubbat för:

1 500 SEK

2 500 SEK

RÖRSTRAND, "Spetsmönstret", matservis, 72 dlr, tillverkningsår 1837-1934, flintgods, bestående av 8+8 djupa tallrikar, 14 mattallrikar, 10+11 assietter, 8 desserttallrikar, 2+1 skål, saladière, 2+1 uppläggningsfat, 9 dlr cabaret, såsskål, 2 större uppläggningsfat varav ett med insats, 2 terriner

Åldersrelaterat slitage: Missfärgningar, nagg, krackeleringar (ca hälften av delarna bl a 2+4 djupa tallrikar, 3 mattallrikar, 3+4 assieter, 4 desserttallrikar), en terrin krafitigt missfärgad

637279

2019-04-23