Lokor samt mangelträ, allmoge
Klubbat för:
300 SEK
Schätzwert
1 000 SEK
Beschreibung
LOKOR SAMT MANGELTRÄ, 1 par lokor, 1800-tal, bemålade samt läderklädda, längd ca 62 cm, mangelbräde med handtag i form av häst, skuren dekor, daterat 1822, längd ca 83 cm
PROVENIENS: Ågerup Säteri, Norra Rörum, Skåne
Zustandsbeschreibung
slitage
637565
2019-05-12