Soffa sengustaviansk
Klubbat för:
400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SOFFA, sengustavianskt provinsarbete, 1800-tal, skuren dekor, vitbemålad, utdragbar, längd ca 182 cm
PROVENIENS: enligt uppgift hemmahörandes på Stabby prästgård, Bondkyrko socken, Uppsala
Senare bemålning, sprickor, slitage, ett armlän med kraftig skada, klädsel med kraftigt slitage
637743
2019-04-25