Bornholmsur 1800-tal

Bornholmsur 1800-tal
Bornholmsur 1800-tal
Bornholmsur 1800-tal
Bornholmsur 1800-tal
Bornholmsur 1800-tal
Bornholmsur 1800-tal
Bornholmsur 1800-tal
Bornholmsur 1800-tal
Bornholmsur 1800-tal
Bornholmsur 1800-tal
Bornholmsur 1800-tal
Bornholmsur 1800-tal
Bornholmsur 1800-tal
Bornholmsur 1800-tal

Klubbat för:

3 800 SEK

2 000 SEK

GOLVUR, 1800-talets första hälft, så kallat Bornholmsur, bemålat och bronserat, skuren dekor, urtavlan med romerska siffror, höjd ca 191 cm, pendel, nyckel och lod medföljer

Senare bemålat, sprickor, slitage

638020

2019-04-29