Nakterhus från Amerikanska Flottan
Klubbat för:
10 500 SEK
Utropspris
7 000 SEK
NAKTERHUS, US Navy, 1900-talets första hälft, E.S Ritchie & Sons, USA, stomme i mässing med bemålade metalsfärer, invändigt belyst, märkt "Negus - New York: Compensating Binnacle, U.S. Navy, Type: S, No. 163, Made by E.S Ritchie & Sons Inc. Bookline Mass", höjd ca 133 cm
Detta föremål ingår i tema-auktionen "Nautica"
Åldersrelaterat slitage, diverse bucklor förekommer, belysningen ej funktionstestad, SAV garanterar ej funktionen
638263
2019-04-29