Etruskisk skål

Etruskisk skål
Etruskisk skål
Etruskisk skål
Etruskisk skål
Etruskisk skål
Etruskisk skål
Etruskisk skål
Etruskisk skål
Etruskisk skål
Etruskisk skål
Etruskisk skål
Etruskisk skål

Klubbat för:

1 000 SEK

Utropspris

2 000 SEK

ETRUSKISK Kantharos, 400-talet f Kr, svart buccharo gods, höjd ca 7, största vidd 12,5 cm

Proveniens: Inköpt på Stockholms Auktionsverk före 1963

Jordfynd, båda hänklarna avbrutna, foten med gammal lagning

638289

2019-04-28