Ewa Rudling - Birgitta Andersson

Klubbat för:

1 200 SEK

Utropspris

2 000 SEK

EWA RUDLING (född 1936): "Birgitta Andersson - som Jane för Tidningen Z", signerad Ewa Rudling, numrerad 2/30, c-print, ca 30x45,5 cm,

Ewa Rudling om motivet:
"BIRGITTA ANDERSSON som Tarzans Jane i serien "Barfotabarn" för tidningen Z 1993. Sveriges roligaste kvinna. Birgitta och jag har skrattat oss igenom otaliga fotograferingar. Hon förstår intuitivt, direkt, precis hur bilden griper tag i dig. A3, 2/30."

Oramad

638503

2019-04-26