Pastejterrin Rörstrand flintgods
Klubbat för:
3 800 SEK
Utropspris
2 000 SEK
RÖRSTRAND, pastejterrin, flintgods, 1800-talets början, dekor av antikiserande figurscen vid fyrfat i relief samt festonger, lockknopp i form av sfinx, botten ristad "Rörst", längd ca 30 cm
Slitage, fläckar, nagg, sprickor, locket med omfattande lagningar samt nagg
638598
2019-05-01