Fat, Rörstrand 1765, fajans, Rehnska mönstret

Klubbat för:

2 800 SEK

Utropspris

3 000 SEK

RÖRSTRAND, "Rehnska mönstret", tallrik, fajans, 1700-tal, rokoko, konturerat brätte, målad dekor i bianco sopra bianco samt blått, märkt "Stockholm 29/4 58" samt 21 riksdaler kopparmynt och M, diameter ca 24 cm

Brättet med lagning, nagg

638636

2019-05-01