Tapio Wirkkala Isberg
Klubbat för:
5 200 SEK
Utropspris
7 000 SEK
TAPIO WIRKKALA, "Jäävouri" ("Isberg"), vas, Iittala , Finland, signerad TAPIO WIRKKALA IITTALA och numrerad (troligen 3825), formblåst och slipad kristall, höjd ca 20 cm,
Modellen formgiven 1950 och visades på Triennalen i Milano 1951. I produktion 1951-1969.
LITTERATUR:
Tapio Wirkkala, "Eye, hand and thought", Porvo 2000, jämför s. 54, kat. 111, s. 80 kat. 149. samt s. 301.
Med gåvoinskription undertill, (2.10.1960),
638844
2019-04-29