Tapio Wirkkala Isberg

Tapio Wirkkala Isberg
Tapio Wirkkala Isberg
Tapio Wirkkala Isberg
Tapio Wirkkala Isberg
Tapio Wirkkala Isberg
Tapio Wirkkala Isberg
Tapio Wirkkala Isberg
Tapio Wirkkala Isberg

Klubbat för:

5 200 SEK

Utropspris

7 000 SEK

TAPIO WIRKKALA, "Jäävouri" ("Isberg"), vas, Iittala , Finland, signerad TAPIO WIRKKALA IITTALA och numrerad (troligen 3825), formblåst och slipad kristall, höjd ca 20 cm,

Modellen formgiven 1950 och visades på Triennalen i Milano 1951. I produktion 1951-1969.

LITTERATUR:
Tapio Wirkkala, "Eye, hand and thought", Porvo 2000, jämför s. 54, kat. 111, s. 80 kat. 149. samt s. 301.

Med gåvoinskription undertill, (2.10.1960),

638844

2019-04-29