Violin och stråke

Violin och stråke
Violin och stråke
Violin och stråke
Violin och stråke
Violin och stråke
Violin och stråke
Violin och stråke
Violin och stråke
Violin och stråke
Violin och stråke
Violin och stråke
Violin och stråke
Violin och stråke
Violin och stråke
Violin och stråke
Violin och stråke
Violin och stråke
Violin och stråke

Klubbat för:

7 000 SEK

Utropspris

18 000 SEK

VIOLIN och STRÅKE, 1910-20-tal, Vogtland, Tyskland, modell efter Stradivarius, lock i gran, botten, sarger och snäcka i lönn, längd ca 37 cm, stråken tillverkad av Otto Dürrschmidt, oktagonal stång i fernambuckträ, frosch av ebenholtz, signerad och stämplad.

Medföljer gör även väska samt. intyg för både stråken och violinen

Åldersrelaterat slitage, SAV rekommenderar att violininen intoneras

639179

2019-05-01