Äldre litteratur på skilda språk, 15 vol.

Klubbat för:

1 500 SEK

Utropspris

1 500 SEK

ÄLDRE LITTERATUR PÅ SKILDA SPRÅK (15). Parti omfattande böcker på svenska, tyska, latin, danska och franska, 1600-1800-tal. Bland annat: (VIALART). Histoire Du Ministere D´Armand Jean Du Plessis Cardinal Duc De Richelieu, Sous Le Regne De Louis Le Iuste, XIII. I-II (of 4). Leiden, 1652 (samtida pergamentband med skinnryggar, 2 volymer, M. von Feilitzens exlibris), SCHAEVIUS. Mythologia deorum ac heroum... Stettin, 1712 (samtida pergamentband, ur biskop Eric Wallers boksamling), GOLDSMITH. Grekiska historien i sammandrag, af Goldsmith. Öfversättning af Axel Gabriel Silverstolpe. Stockholm, 1806 (samtida halvfranskt band), RELLSTAB. Algier och Paris år 1830. Roman Öfversättning. I-III. Stockholm, 1832 (samtida halvfranskt band, med en utvikbar graverad plansch och en dito karta), (D´AGUILA). Historiska anteckningar om de aristokratiska stämplingarne i Sverige under och före konung Gustaf III samt om dennes regering och olyckliga dödssätt, af en fransk diplomat. Stockholm, 1821 (samtida halvfranskt band).

Med flera, inalles 15 volymer. Ej kollationerade, lösdelar förekommer, skador och mindre defekter ej uteslutna.

Se text!

639236

2019-05-02