Stop
Klubbat för:
500 SEK
2 000 SEK
STOP, 2 st, varav 1 daterat 1794, med stomme i massivt tenn, locket med dekor Karl XVI Johans profil, samt. 1 daterat 1889 med stomme i tenn och ek, locket med dekor av Oscar II:s profil, höjd ca 20 resp. 23 cm
Det äldre av stopen med bristningar samt lagningar, bägge med åldersrelaterat slitage
639244
2019-05-01