Gunnar Wennerberg Gullviva Gustafsberg
Klubbat för:
5 400 SEK
Utropspris
7 000 SEK
GUNNAR WENNERBERG, "Gullviva" (1905-1920), matservis, 57 dlr., porslin, Gustafsberg, polykrom dekor av stiliserade gullvivor, grön kantbård, bestående av: 14 djupa mattallrikar, 13 flata förrättstallrikar, 13 ovala uppläggningsfat, skål, såssnipa samt terrin, tallrikarnas diameter ca 21-24 cm, uppläggningsfatens längd ca 19-38 cm
HISTORIK: Modellen formgiven inför Stockholmsutställningen 1897 och hör med sin stiliserade naturalism till de vackraste uttrycken för den tidiga svenska jugendstilen
Smärre slitage, enstaka nagg förekommer
639501
2019-05-01