Gunnar Wennerberg Gullviva Gustafsberg

Klubbat för:

5 400 SEK

7 000 SEK

GUNNAR WENNERBERG, "Gullviva" (1905-1920), matservis, 57 dlr., porslin, Gustafsberg, polykrom dekor av stiliserade gullvivor, grön kantbård, bestående av: 14 djupa mattallrikar, 13 flata förrättstallrikar, 13 ovala uppläggningsfat, skål, såssnipa samt terrin, tallrikarnas diameter ca 21-24 cm, uppläggningsfatens längd ca 19-38 cm

HISTORIK: Modellen formgiven inför Stockholmsutställningen 1897 och hör med sin stiliserade naturalism till de vackraste uttrycken för den tidiga svenska jugendstilen

Smärre slitage, enstaka nagg förekommer

639501

2019-05-01