Spegel sk Psyke
Klubbat för:
3 000 SEK
Utropspris
4 500 SEK
SPEGEL / PSYKE, empire, 1800-talets första hälft, mahognyfanér, ställbar spegel, benavslut i form av bevingade lejontassar i metall, krön med beslag i bronserad metall, höjd ca 190 cm, bredd 80 cm, djup med benställning ca 60 cm
PROVENIENS: Ågerup Säteri, Norra Rörum, Skåne
En ljusarm saknas, slitage, fanérbortfall/skador
640002
2019-05-13