Golvlampa Firma Svenskt Tenn
Klubbat för:
2 800 SEK
Utropspris
3 500 SEK
GOLVLAMPA, Josef Frank för Svenskt Tenn, modellnummer 2368, även kallad "Stora Kamelen", märkt undertill BEM 14, modellen formgiven 1939, höjd ca 145 -195 cm
PROVENIENS: Ågerup Säteri, Norra Rörum, Skåne
slitage, senare bronserade fötter, saknar skärm ej original, fot med stötskada, sladd med skador
640026
2019-05-13