Samling tennfåremål Aagensen Helsingborg

Klubbat för:

400 SEK

Utropspris

1 000 SEK

SAMLING TENNFÖREMÅL FRÅN AAGESEN, Helsingborg, bestående av, tre kandelabrar (höjd 26 cm), 2 tallrikar (diam 23 cm), 2 skålar på fot, 2 små fat, 1 fat (diam 35 cm), 2 vaser (höjd 12-19 cm), , bricka samtliga delar stämpelmärkta AAGENSEN HÄLSINGBORG

PROVENIENS: Ågerup Säteri, Norra Rörum, Skåne

gravyr förekommer på några delar, bucklor, repor

640156

2019-05-13