Fåtöljer rokoko 1700-talets andra hälft
Klubbat för:
8 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
FÅTÖLJER, 1 par, stockholmsarbeten i rokoko, träskuren dekor, svängda sarger och rygg, dekor av akantus och ströblomster, fotavslut med akantushölster, bemålade, sitthöjd 44 cm
PROVENIENS: Stockholms Auktionsverk, Stora Kvalitén, hösten 2012, nr 1689
Smärre skador, förstärkningar och lagningar
640173
2019-05-02