Fåtöljer rokoko 1700-talets andra hälft

Klubbat för:

8 000 SEK

Utropspris

10 000 SEK

FÅTÖLJER, 1 par, stockholmsarbeten i rokoko, träskuren dekor, svängda sarger och rygg, dekor av akantus och ströblomster, fotavslut med akantushölster, bemålade, sitthöjd 44 cm

PROVENIENS: Stockholms Auktionsverk, Stora Kvalitén, hösten 2012, nr 1689

Smärre skador, förstärkningar och lagningar

640173

2019-05-02