Ostindia Rörstrand matservis
Klubbat för:
4 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
RÖRSTRAND, "Ostindia", matservis, 40 dlr, porslin, bestående av: 10 mattallrikar (diam 24 cm), 11 förrättstallrikar (diam 22 cm), 5 assietter (diam 18 cm), 2 djupa tallrikar (diam 24 cm), 3 mindre djupa tallrikar (diam 22 cm), 2 såsskålar, 1 tillbringare (höjd 15 cm), 1 tekanna, 1 sockerskål, 1 såssnipa, 2 uppläggningsskålar (länd 26-32 cm) och 1 soppterrin (längd 29 cm)
Smärre slitage, enstaka nagg, varierande ålder
640318
2019-05-09