Dalahäst 1800-talets slut

Dalahäst 1800-talets slut
Dalahäst 1800-talets slut
Dalahäst 1800-talets slut
Dalahäst 1800-talets slut
Dalahäst 1800-talets slut
Dalahäst 1800-talets slut
Dalahäst 1800-talets slut
Dalahäst 1800-talets slut
Dalahäst 1800-talets slut
Dalahäst 1800-talets slut
Dalahäst 1800-talets slut
Dalahäst 1800-talets slut

Klubbat för:

18 500 SEK

Schätzwert

15 000 SEK

Beschreibung

HÄST, Dalarna, 1800-talets slut, tillskriven "Barbos-Jerk" Barbros Erik Ersson (1827-1895), rödmålad med polykrom dekor, höjd ca 18 cm, bok "Antika Dalahästar" medföljer
LITTERATUR: Claes Wahréus, "Antika Dalahästar", sid 62

Zustandsbeschreibung

Brukslitage, öra med avslag

640409

2019-05-05