Fornegyptiska föremål

Fornegyptiska föremål
Fornegyptiska föremål
Fornegyptiska föremål
Fornegyptiska föremål
Fornegyptiska föremål
Fornegyptiska föremål
Fornegyptiska föremål
Fornegyptiska föremål
Fornegyptiska föremål
Fornegyptiska föremål
Fornegyptiska föremål
Fornegyptiska föremål

Klubbat för:

1 700 SEK

Utropspris

1 500 SEK

FORNEGYPTISKA FÖREMÅL, 2 dlr, figur i form av Anubis i glaserad lera, fragment med delar av hieroglyfer, kalksten, största H ca 10 cm

Proveniens: Direktör Malte Nilsson, Höganäsbolaget, lösöre sålt på Helsingborgs Auktionsverk 2015-11-29,
Malte Nilsson deltog i utgrävningar i Egypten på 1950- och 60-talet

640485

2019-05-03