Fornegyptiska föremål
Klubbat för:
1 700 SEK
Utropspris
1 500 SEK
FORNEGYPTISKA FÖREMÅL, 2 dlr, figur i form av Anubis i glaserad lera, fragment med delar av hieroglyfer, kalksten, största H ca 10 cm
Proveniens: Direktör Malte Nilsson, Höganäsbolaget, lösöre sålt på Helsingborgs Auktionsverk 2015-11-29,
Malte Nilsson deltog i utgrävningar i Egypten på 1950- och 60-talet
640485
2019-05-03